بازی و خلاقیت، پرورش خلاقیت - پخش عمده و توزیع اسباب بازی فکری آموزشی ساختنی | پازل | سرگرمی

 

بازی و خلاقیت، پرورش خلاقیت

   
 
 

جهانی که در آن زندگی می کنیم به سرعت در حال تغییر است و این تغییرات مشکلات جدیدی را با خود به همراه دارد . افراد دارای خلاقیت فکری ، قالب های فکری را در هم شکسته و به پدیده ها به منظومه ی دیگر نگاه می کنند کودکان دارای مهارت تفکر خلاق و انتقادی بهتر می توانید به درک تازه ای از پدیده ها دست یابند و مشکلات شان را استادانه حل کنند .کودکان را با روش های مختلف می توان به خلاقیت تشویق نمود . به نظر می رسد " بازی" نقش مهمی در پرورش تفکر خلاق در کودکان دارد . مقاله حاضر به این مساله پرداخته است .

 

خلاقیت و بازی - پرورش خلاقیت :خلاقیت بارزترین شکل خودباوری است هیچ چیز برای کودکان خشنود کننده تر از این نیست که آنها بتوانند خودشان را آشکارا و بدون هیچ قضاوتی مطرح کنند . توانایی خلاق بودن یعنی خلق چیزی از احساسات و تجربیات می تواند بهداشت روانی ( عاطفی ) کودکان را پرورش و منعکس سازد . تجربیاتی که کودکان در طول سالهای نخست زندگی دارند می تواند به طور قابل توجهی رشد خلاقیت آنها را افزایش دهد .

اهمیت فرایند خلاق :همه کودکان باید واقعا خلاق باشند تا آزادانه به طور کامل خود را به سعی و تلاش ملزم کنند و هر فعالیتی را که خودشان می خواهند انجام دهند . آن چه در هر فعالیت خلاق مهم است فرآیند خود باوری است تجربیات خلاق به کودکان کمک می کند تا با ابراز به معلمان در یادگیری بیشتر او درباره آن چه را که یک کودک ممکن است فکر یا احساس کند کمک کند . همچنین خلاقیت در زمینه فراهم آوردن فرصت هایی برای سنجش افکار نوین و روش های جدید تفکر و حل مسئله کمک می کند فعالیت خلاق به شناخت و تمجید از منحصر به فرد بودن و تنوع آنها کمک می کند و همچنین فرصت های عالی را برای خصوصی کردن آموزش مان و تمرکز روی هر کودکان را فراهم می آورد .

 

فرصت هایی برای خلاقیت : کودکان برای بازی و تفکر خلاق به فرصت های زیادی نیاز دارند . کار خود را با فراهم کردن فعالیت هایی که بر اساس علایق و افکار کودکان می باشد ، شروع می کنید . این بدان معنی است که چطور با جدیت به آنچه که کودکان می گویند گوش کنیم . ضبط نوار و نوشتن مکالمات آنها همچنین یادداشت برداری و مرور آنها برای معلمان شان برای این کار بسیار سودمند است . با دقت طیف گسترده ای از موضوعات و تجربیات خلاق را عرضه کنید . خلاق بودن چیزی فراتر از نقاشی یا رنگ آمیزی است . همچنین امکانات نامحدودی همچون عکاسی ، موسیقی ، گردش علمی ، کار با سیم ، گل رس ، کاغذ ، چوب نیز می باشد. فراهم کردن فرصت های زیاد برای کشف موضوعات و پی گیری ایده هایشان خیلی مهم است این شامل فرصت های فکر کردن درباره چگونگی برنامه ریزی طراحی ، ساخت آزمایش و تجدید نظر ایده هاست . گفتگوی به موقع درباره این عقاید را با افراد دیگر مثل کودکان و معلمان را فراموش نکنید .

 

انواع تجربه :به دنبال راه هایی برای ایجاد تجارب در زمینه جوامع چند قومیتی ، چند فرهنگی و دیگر جوامع برای کودکان باشید . فعالیت هایی هم چون گردش های علمی ، مراسم روزهای تعطیل و فعالیت هایی با دیگر گروه های قومی و تشویق کودکان به آوردن بازدید کننده ها به مدرسه فرآیند خلاقیت را افزایش می دهد . هر چه کودکان در زندگی از تجارب متنوع تری برخوردار باشد دارای طیف گسترده تری از بیان خلاق خواهند بود . هر چه کودکان دارای تجربیات شخصی بیشتری با مردم و موقعیت های بیرون از محیط شان داشته باشد ، موضوعاتی که می توانند در بازی شان دخالت دهند بیشتر خواهد بود . چالش ما این است که افراد با تنوع بیان هنری در کلاس مان تهدید نشود .

پرورش فرآیند خلاق : مهم این است که کودکان را تشویق کنید تا خودشان انتخاب کنند . بهتر است به کودکان اجازه داده شود تا در موقع و فرصت های مکرر به تجربه و کشف موضوعات قابل بیان بپردازند .

 

تاکید تان نه بر روی محصول تمام شده بلکه بر روی فرآیند خلاق باشد . آنچه کودکان راجع به خودشان یاد می گیرند و کشف می کنند برای رشدشان حیاتی است با قدردانی و حمایت از تلاش های کودکان پشتیبانی خود را از فرآیند خلاق نشان دهید . استقلال و کنترل در فرآیند از ارکان مهم هستند ، این موضوع مخصوصا وقتی واقعیت دارد که با بچه های ناتوان کار می کنیم .

 

باز ی خلاق : یکی از مهم ترین انواع فعالیت خلاق برای کودکان کوچک ، بازی خلاق است . هنگامی سخن از بازی خلاق می شود که کودکان چیز های آشنا و ساخته شده را با یک روش جدید و غیر معمول بکار می برند و یا زمانی است که آنها سرگرم ایفای نقش یا بازی خیالی هستند . هیچ چیزی روح خلاق را بیشتر از فراهم آوردن زمان برای درگیر کردن آنها در اجرای بازی خلق الساعه تقویت نمی کند بازی یک کار جدی برای نوجوانان می باشد و دادن فرصت جهت آزادانه بازی کردن برای سلامتی آنها حیاتی است حتی در آغاز دوران کودکی بازی رشد جسمی کودکان را به وسیله افزایش درک حسی و مهارت های حرکتی پرورش می دهد . از طریق بازی و تکرار مهارت های فیزیکی اساسی ، کودکان توانایی هایشان را تکمیل می کنند و به طور فزاینده ای در کارهای فیزیکی مشکل ماهر می شوند . بازی رشد ذهنی و روش های جدید فکر کردن و حل مساله را پرورش می دهد . از طریق بازی گروهی ، کودکان با بسیاری از چالش های ذهنی که به اندازه گیری ، تساوی ، تعا دل ، شکل پذیری ، روابط فضایی و ویژگی های فیزیکی انجام می شود ، مواجه می شوند.

یکی از مهم ترین فایده های بازی ، روشی است که باعث رشد اجتماعی می شود . تعاملات اجتماعی بازی گرایانه از همان لحظه تولد شروع می شود انجام بازی دراماتیک ( نمایشی ) کودکان به تدریج یاد می گیرند ، به نیازهای یکدیگر توجه کنند و به ارزش ها و دیدگاه های متفاوت ارج بگذارند .از طریق بازی کودکان قادر به ابراز احساسات و کنترل آنها هستند بازی هم چنان به کاهش استرس و فشار آنها کمک می کند . آنها می توانند فقط خودشان باشند نیازی نیست که مطابق معیارهای بزرگسالان در طول بازی رفتار کنند ،بازی فرصت رسیدن به مهارت در محیط شان را به آنها می دهد . آنها از طریق تخیلات شان به کنترل تجربه پرداخته و در جریان بازی قدرت انتخاب و تصمیم گیری شان را تمرین می کنند . بازی به پیشرفت و توسعه دیدگاه منحصر به فرد کودکان و شیوه فردی بیان خلاق کمک می کند بازی بیانگر واکنش های منحصر به فرد و شخصی کودک به محیط می باشد بازی یک فعالیت خود بیانگری است که قدرت تخیل کودکان را بکار می گیرد . بازی یک شکل آزاد و بدون محدودیت است و کودکان برای ارزیابی و شکل گیری افکار جدیدشان و تجربه کردن عقاید پیشین خود دارای استقلال هستند .فرصت هایی که بازی برای کنترل و استقلال فراهم می آورد و موضوعات مهم برای هر کودک و مخصوصا برای نوجوانان می باشد . اینکه چه روش هایی برای تشویق بازی در کلاس مان وجود دارد ؟ همچون مراقبان ما خودمان باید مواظب باشیم که از تسلط بر بازی اجتناب کنیم بازی بهتر است نتیجه ی افکار کودکان باشد و مستقیما به وسیله بزرگترها هدایت شوند . از طریق بازی ما باید سعی کنیم توانایی های کودکان را برای ابراز خود پرورش دهیم . ما همچنین باید کودکان را به گونه ای کمک کنیم که با الهامات خود بازی را پایه گذاری کنند . هدف ما برانگیختن بازی و تشویق خشنودی و رضایت کودکان در بازی با یکدیگر است نه کنترل آن . به بازی توجه کنید برای آن برنامه ریزی کنید وآن را تشویق کنید یاد بگیرند چه طور بازی کودکان را از طریق توضیحات وسئوالات گسترش دهید . ایده های خلاق را با تشویق آنها به جهت مواجه شدن با کاربردهای جدید و وسایل نامتعارف برانگیزانید . سعی کنید خودتان را در معرض ایده های جدید و اصیل قرار دهید و کودکان را جهت مواجه شدن با بیش از یک راه حل یا جواب تشویق کنید . در مورد وسایل بیش از حد محدود کنند دقت کنید و سعی کنید وسایل بازی ای را در اختیار داشته باشید که در صورت درخواست کودکان سهل الوصل باشند . تجهیزات را به گونه ای مورد استفاده قرار دهید که مشوق روش های قدرت تخیل کودکان باشد . از اسباب بازی و فعالیت هایی که هر کاری را برای کودکان آسان می کند و جایی را برای تخیل باقی نمی گذارد خودداری کنید . میزان مناسب و متعادلی از وسایل را برای بچه ها فراهم کنید و با تغییر دائمی آنها و یا تغییر مکان شان آنها را مهیج جلوه دهید . //

ترجمه:احمد علی صمدی نژاد

بازگشت به لیست مقالات

UA-123892998-1
طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید